Jak se doma zbavit myší?
Mít doma myš je opravdu nepříjemné. Hlavně když se přemnoží a Vy už nevíte, co s tím. Je to nehygienické. Myši všude nechávají bobky a zůstává po nich nepříjemný zápach. Nejhorší je, že se to může stát i když jste pořádní a nikde nenecháváte žádné zbytky jídla. To se Vám pak můžou myšky pustit do oblečení, sedačky nebo jako v mém případě – do myčky.
Důležité je zjistit, kde problém vzniká. U nás to bylo bohužel hned jasné. Žijeme v řadovém domku, kde vedlejší dům je neobydlený a majitelka tam skladuje obilí. A to je beze sporu problém.
Když jsme v kuchyni u koše našli myší bobky, bylo jasné, že se nějakou dírou dostanou od sousedky k nám. Myši stačí 9 mm na to, aby protlačila hlavu dírou, zbytek je pak hračka. Když už to vypadalo, že nic nenašla a zmizela z domu, začala nám silně zapáchat myčka. A bohužel bylo po chvíli jasné, že to není nádobím nebo zaneseným odpadem, ale nějakou smradlavou myší mrtvolkou.
Z kuchyně se stala nepoužitelná místnost. Větrání pomáhalo jen částečně. Nezbývalo mi nic jiného, než si najít návod na youtube, jak ten náš typ myčky rozebrat. Po oddělání horního deklu bylo jasné, že myš je někde v útrobách myčky. Nebyla v mycí části, ale někde u motoru, čerpadel či někde ve zvukové izolaci. Myčku jsem rozebral tak, abych nemusel rozpojovat elektrické kablíky, kterých je tam několik svazků, neboť bych se s tím už nemusel domluvit. Dole pod čerpadly byly opět myšince. Ale myš nikde. Musel jsem rozebrat i dveře myčky, všude hrozný smrad, ale myš nikde.
Když jsem ji ani po třech dnech nenašel a to jsem zkusil už opravdu všechno, včetně vložení minikamery za čerpadla, rozhodl jsem se myčku složit a dát ji vyschnout ven, aby myš prostě dosmrděla, když nebyla k nalezení. Co se ale nestalo. Při skládání dvířek vypadla z izolace. Vůbec jsem ji neviděl, podle smrádku nebylo ani už poznat, jestli to je opravdu z myčky nebo prostě odkud to jde. Dvířka jsme vysavovali a problém byl vyřešen.
Jenže otvor ve dveřích myčky je neskutečně malý a kdyby se tam zase někdy něco rozhodlo vlézt, problém by se opakoval. Bylo nutné tedy zabojovat a myší se nadobro zbavit.
Co tedy udělat proto, abyste se zbavili myší?
Je potřeba zvolit všechny možnosti, pokud jednu z nich vynecháte, může se to vymstít a celá akce může přijít vniveč. Nám se to pomocí těchto všech rad povedlo.
Začít problém řešit včas
Pokud víte, že doma nějakou tu myšku máte, je nutné je začít likvidovat zavčas, dokud nejsou přemnožené a nezlikvidují Vám nábytek, oblečení nebo zásoby ve špajzu.
Udržovat pořádek je základ
Pokud máte doma nepořádek, oblečení se povaluje po podlaze, tam leží nějaký ten spadlý oplatek od dítěte, některá místa nebyla uklízena roky, tak to je přesně ten způsob, který myšky podporuje. Mají co jíst, mají se kam ukrýt a ví, že se nebude nic dít. Zápach chemických čisticích prostředků také pro ně nemusí být idylka.
Potraviny schovávat
Chleba na kuchyňské lince, hrnec s těstovinami celý den na plotně, rozdělané cukrovinky ve špajzu a nebo i zbytky jídla v odpadkovém koši. To už zrovna můžete nachystat do rohu místnosti misku s občerstvením pro vaše nové návštěvníky. Je tedy třeba potraviny schovávat, nejlépe do plastových nádob a to jak ty nové neotevřené, tak i ty rozbalené. A co s košem? V kuchyňské lince jsme měli koš, který byl otevřený pro hladové emigranty ze sousedního domu. Tak se pořídil zavírací, aby se tam myši nedostaly.
Zamezení vstupu do objektu
I když u nás již nebylo nic, co by myším mohlo chutnat (pokud beru potraviny), stále přetrvával problém, že myši v nouzi budou chtít hledat potravu a od sousedky podlahou nebo sádrokartonovou příčkou přilezou a pustí se buď do sedačky, nebo do izolace v myčce. Bylo tedy nutné obejít celý domek a všechny sebemenší díry zadělat vysokopevnostní maltou. Hlavně za podlahovými lištami na nás čekalo velké překvapení v podobě pořádných děr. Do těchto velkých otvorů jsme nacpali kovové drátěnky a „zaplácli“ je větší vrstvou malty. Tak snad to vydrží léta.
Pasti na myši
Protože u nás myši byly pouze v kuchyni, kde se dostali od sousedky, ostatní pokoje nebylo třeba moc řešit. Koupili jsme tedy ještě pasti na myši (plastové se speciální návnadou, abych nemusel pracně a mnohdy bolestivě vkládat chleba). Doporučuji kvalitní plastové pasti, které se nám osvědčily. Dřevěné pasti už myšky znají a jsou málo efektivní. Plastová past zabrala pokaždé, z dřevěných návnada vždy zmizela a myš byla v trapu.
Pasti je třeba umístit pro jistotu do míst, kde myši chodí. Tedy do krajů místností, do zákoutí, ke koši.
Jedy na myši
Protože jsme byli rozhodnuti, že s myším problémem zatočíme se stoprocentním úspěchem, použili jsme do sklepa a na půdu jedy na myši. Tady je pak nutné doufat, že myš nepůjde umřít zrovna někam do bytu či domu (ale to mám vyřešené v dalším odstavci).
Jedy jsme nechtěli mít doma, pokud tedy máte doma zvíře, dítě nebo nějakého blba, rozhodně jedy nesmí být nikdy v jejich dosahu, nebo případně je vynechat či použít na půdě a ve sklepě. Je třeba dbát návodu a bezpečnostních pokynů.
Ultrazvukové plašiče myší
Elektronických plašičů najdete na netu mraky. Který ale pořídit, aby opravdu fungoval? Vyzkoušeli jsme český výrobek OdH1 Format1, který pomocí ultrazvuku, plaší hlodavce a ti by neměli vůbec do prostor přijít. Problém pak může nastat v případě, že máte doma nějaké mazlíčky. To bych nedoporučoval.
Obchody nabízejí dva typy plašičů a to jak ultrazvukový, tak slyšitelný. Slyšitelný je vhodný do míst, kde nikdo není, třeba garáže. Ten ultrazvukový by podle náhodu a recenze neměl být slyšet. To ale není úplně pravda. Já jej sice neslyším, ale přítelkyně si jej vypíná, když jde do kuchyně, protože jeho pískání prostě slyší a vadí ji to.
Také jsou různé dosahy plašičů, většinou je třeba do každé místnosti jeden plašič. Lepší jsou ty, které mění zvuk, přerušují jej, nejsou monotónní. Na ty by si myši neměly zvyknout.
Plašiče jsou standardně dodávány na baterie, tento má i možnost připojení k síti. Pokud tedy máte v místě použití zásuvku, určitě doporučuji přikoupit adaptéra napájet plašič bez nutnosti výměny baterií.
Zvířecí pomocník – kočka
Další variantou, jak se zbavit myší, je pořídit si kočku. Tahle varianta je bohužel pro mne nevhodná, ale pro milovníky koček by mohla plnit vychytáním myší svou službu. Krom toho, myši když cítí kočku, objekt raději ani nenavštěvují. Tady je ale důležité si uvědomit, že je potřeba zbavit se všech pastí, jedů a zvukových plašičů.
Doufám tedy, že jsme již boj s myší invazí zvládli a už se u nás žádná ani neobjeví. A pokud máte podobný problém, držím palce, ať vyhrajete nejen první boj, ale celou myší válku.