Přírodní odpuzovače komárů

Jejich bodání je nepříjemné, bzučení ve dne i v noci, jejich cílem je sát krev = komáři. Blíží se léto, doba grilování, stanování a výletů. Všichni v noci spí s otevřenými okny. To jsou velká lákadla pro krvelačný hmyz. Existují přírodní odpuzovače, které by nás v létě měly ochránit.
Komáři způsobují nepříjemně svědivé pupínky, mohou ale i přenášet nemoci a bakterie. Dokážou hodně znepříjemnit celou noc. Proto se je snažíme od sebe držet, co nejdál.


Několik tipů, jak můžeme odehnat komáry bez chemických prostředků:


Citrusy a koření

Komáři nemají rádi vůni citrusů a koření. Když rozkrojíte limetku, nebo citrón a zapícháte do půlek několik kusů hřebíčků, tak určitě budete mít od komárů pokoj. Takto upravené ovoce si můžete dát do oken, na noční stolky, nebo k posezení venku.

Česnek

Česnek v oknech nemusí být jen proti upírům. Postačí do misky nakrájet pár stroužků a komáři vás nepoštípou. Není to moc voňavý odpuzovač, ale třeba v noci zabere i na manžela.

Bylinky

Máta peprná, meduňka, rozmarýn, heřmánek, levandule. Toto jsou bylinky, které komárům vůbec nevoní. Postačí si je zasadit pod okna, nebo v květináči do místnosti a komáři k vám nepřiletí. Pokud se bude zdát, že bylinky málo voní, postačí jich pár nasekat a čerstvé v misce položit na vhodné místo.

Aromatické květiny

Proč jsou často v oknech vidět muškáty (pelargonie)? Je to nejen pěkná dekorace, ale i ochrana proti hmyzu. Další repelentní rostliny jsou marigold (měsíček lékařský), aksamitník (afrikán) a lotos. Komárům a mouchám se ze silné vůně těchto květin motá hlava. Proto je poblíž ani neuvidíte.

Stromy

Vlašský ořech stojící v zahradě nad posezením je velkým pomocníkem proti veškerému hmyzu. Šeřík je silně aromatický krásnou vůni, která odpuzuje komáry, ale jeho květy lákají zase včely. Vůně cedrové dřeva je také hodně známá jako odpuzovač hmyzáků.

Pokud by přírodní metody nezabraly, jsou na řadě jiné. Viz. článek: Co proti komárům v domácnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *