Co proti komárům v domácnosti

Co naštve víc, než bzučící komár v noci v ložnici přímo u ucha? To, že za chvíli bodne. A to vždy do míst, kde to cítíte prostě nejvíc a nejdýl. Je několik možností, jak se komárů účinně zbavovat, některé ale nejsou tak dobré, jak výrobci slibují.
Boj proti komárům nemusí být až tak jednoduchý a vítěz nemusí být jednoznačný. Hlavně v případě, že bojujete s větrnými mlýny fyzickou likvidací u otevřeného okna bez sítě nebo se starou ztrouchnivělou sítí. Je potřeba zvolit kombinaci dvou a více možností. Pak je výsledek zaručen. Ovšem mnohdy s výrazným omezením.

Důležité také je myslet na domácí mazlíčky a zvířata. Chemické hubiče mohou být toxické pro menší zvířata včetně akvarijních ryb, ultrazvukové je třeba vyzkoušet, na každé zvíře může působit jinak.

Ultrazvukové odpuzovače komárů

Zkoušel jsem poprvé. No rozhodně musím uznat, že slib výrobce udávaný u zboží je silně přehodnocený. Ultrazvukový odpuzovač Connect IT odpuzovač komárů, který se pohybuje v cenové relaci od 90 do 150 kč má nahradit drahé chemické odpuzovače a jeho hlavní výhodou má být právě to, že nemusíte doplňovat zásobníky a tedy je jeho provoz krom elektriky zcela zdarma. Pracuje na frekvenci 15 až 25 kHz a jeho rozsah je 25 metrů čtverečních. Jako hlavní výhodu uvádí výrobce jeho tichý a pro většinu dospělých, neslyšitelný provoz. Jenže tady se zastavme. To, že nejde slyšet by mělo znamenat, že když jsem to pustil před deseti různými dospělými různých věkových kategorií, většina by plašič komárů neměla ani postřehnout. Opak je však pravdou. Deset z deseti slyšelo hodně hlučný a nepříjemný hluk, který ovšem není slučitelný se spánkem. Takže ano, funguje, jen je potřeba jej mít tam, kde nebude nikoho rušit, Třeba v noci u otevřeného okna v obýváku.

Elektrické chemické odpuzovače komárů

Mezi nejznámější chemické odpuzovače patří elektrické chemické odpuzovače do zásuvky. V každé reklamě na RAID je prostě vidět, jak stačí vložit odpuzovač komárů do zásuvky a pak můžete mít okno do kořán celých 45 dní. Jenže to má svá úskalí. Mít otevřené okno je samozřejmě úplná blbost, neboť ráno budete i přes zapnutý RAID prostě poštípaní. Jenže celou noc mít zavřené okno také nelze, protože dýchat výpary této chemie se prostě nedají. Prostě to smrdí. A je jedno, jestli to je tekutý odpuzovač, který se postupně odpařuje z nádobky až 45 dní, nebo polštářkový odpuzovač, ze kterého se po nahřátí odpařuje chemie odpuzující komáry. Cena náhradní náplně se pohybuje od 150 do 250 kč.

Sítě do oken

Proto je potřeba do oken dát sítě. „Jenže to bude drahé, jsem se díval na netu a firmy za to chtějí tisíce.“ No jenže jsou i mnohem levnější možnosti, pokud nemáte zrovna zapotřebí dávat síť do francouzského okna. V domácích potřebách se dají koupit levné sítě do oken, cca 5 metrů čtverečních sítě včetně kotvení pomocí nalepovacího suchého zipu vyjde na 80 kč. Manipulace je jednoduchá a levně si můžete zabezpečit okna proti komárům a jinému létavému hmyzu. Nalepovací zip nalepíte po obvodu okna a pak jednoduše natáhnete síť o velikosti, kterou potřebujete. Tady je jen potřeba měřit a stříhat přesně. A je hotovo.

Sprej na hubení komárů a hmyzu

Při velkém napadení bytu nebo domu lze použít i spreje na hubení hmyzu a komárů. Takový sprej účinkuje okamžitě. Nejprodávanější spreje jsou Biolit a Raid. Cena se pohybuje od 60 do 150 kč. Tyto spreje účinkují okamžitě, zbavíte se zároveň i much a mnohdy i nějakého schovaného pavouka. Jenže v takovém bytě se pak prostě nedá být, natož pak spát. To by se hubič mohl i přiotrávit. Využít se dá pouze tehdy, kdy je napadení hmyzem příliš silné, nebo v případě, kdy odjíždíte na pár dní z domu.

Mechanická likvidace plácačkou

Pořádně sestřelit tu mrchu, co mě v noci poštípala je sice dobrá odplata, jenže nakonec z toho může být víc problémů než užitku. Takoví napití komáři rozmáznutí na světlé zdi, zanechají nepěkné krvavé stopy, které jdou hodně špatně smýt. Mnohdy ani vyčistit nejdou. Mechanickou likvidaci tedy moc nedoporučuju tam, kde budete mít památku až do dalšího malování.
Spojením více možností dosáhnete požadovaného výsledku. Jako prevence jsou vynikající sítě do oken, v místnostech, kde nemohou rušit jsou použitelné ultrazvukové odpuzovače a v ložnicích je možné využití chemických elektrických odpuzovačů v kombinaci s otevřeným oknem se sítí.

Nechcete-li používat ultrazvuk a chemii na odpuzování komárů, podívejte se na další možnosti, které jsme sepsali v článku: Přírodní odpuzovače komárů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *