Domácí JERKY – sušené maso
Sušené maso je vhodné pro turisty a sportovce. Díky vysokému obsahu bílkovin dodá potřebnou sílu. Obsahuje také minimální množství sacharidů a tuků. Oblíbený zdravý snack rychle zasytí. Na cestách se v batohu nezkazí díky dlouhému procesu sušení vydrží ve vyšších teplotách několik týdnů.
Často se sušené maso konzumuje jako snack při sledování televize, posezení s přáteli a pití piva. Na místo chipsů, slaných oříšků a tyčinek. Má zkrátka hodně příznivců, především u lidí žijících zdravějším životním stylem.
Kalorické hodnoty ve 25g = 254 Kj
Bílkoviny 50 %
Sacharidy 1 %
Tuky 4 %
Historie
Sušení je jedním z nejstarších způsobů úpravy potravin pro dlouhodobé skladování. Sušilo se převážně ovoce, různé placky a maso. Tuto metodu využívali již američtí indiáni, kteří maso pozvolna sušili na slunci. Když indiáni ulovili velké zvíře, vše neměli šanci sníst, proto se maso sušilo, aby se nezkazilo. Maso si po vysušení navíc zachovalo svou energetickou hodnotu při minimální hmotnosti, což se jim hodilo na cestách, neboť měli kočovný život. Byl to jediný způsob jak tehdy potraviny uchovat ve stavu určeném ke konzumaci na horší časy.
Recept na sušené maso pečené v troubě
Celý proces je docela zdlouhavý. Maso se musí nakrájet, naložit a přes noc nechat v ledničce. Poté přijde na řadu sušení, které trvá pět až šest hodin. Na druhou stranu se maso v troubě nemusí hlídat jako třeba cukroví, které pečeme na hodně stupňů krátkou chvíli, takže při sušení hovězího masa můžeme doma dělat spoustu dalších jiných činností.
Z jednoho kila syrového hovězího masa budeme mít zhruba třistapadesát gramů sušeného.
Suroviny
1 kg hovězí libové maso – hovězí zadní
worcestrová omáčka
sojová omáčka
sůl
pepř
Postup přípravy
Libové hovězí maso si nakrájíme na 4 mm delší proužky.
Maso vložíme do dózy, na které nakapeme worcestrovou a sovou omáčku, lehce osolíme a popepříme. Množství záleží na tom, jak moc máte rádi ochucená a ostrá jídla. Já dávám asi 10 lžic sojovky a 5 lžíce wolcestrovky. Všechno v dóze důkladně promícháme, uzavřeme víčkem a necháme přes noc v chladničce.
Druhý den maso vyskládáme na plechy vyložené pečícím papírem, vložíme do trouby a sušíme na 80 °C.
Po 2 hodinách maso obrátíme a sušíme zbývající 3 hodiny, dle potřeby. Doba sušení záleží hlavně na tloušťce a velikosti masových kousků. Někdo má rád maso úplně vysušené, které se láme a někdo má raději pružnější a žvýkací.
Hotové sušené maso by mělo být lehce pružné. Skladuje se při pokojové teplotě. Vydrží teplotu až + 30 °C.